تاثیرات پیری بر استخوان

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

در دوره های زندگی افراد، سالخوردگی اثرات فرسایشی و تخریبی بسیاری برروی تمامی ارگان ها و بافت های بدن، علی الخصوص استخوان ها دارد.

در زنان 👱🏻‍♀️ یائسه به دلیل کاهش فعالیت هورمون استروژن، استخوان ها خاصیت شکنندگی بیشتری پیدا کرده و ممکن است با کوچکترین ضربه بشکنند.

یکی از شایع ترین شکستگی ها در سالمندان، شکستگی گردن ران و هیپ می باشد. ضعف عضلات و عدم تعادل عضلانی در عضلات درگیر در راه رفتن، باعث بر هم خوردن الگوی حرکتی در افراد سالمند می شود. این تغییر الگو منجر به افتادن افراد سالمند می شود.

😳 تحقیقات نشان می دهد پس از شکستگی لگن در افراد سالمند، 70 درصد آنان در طول سال اول پس از شکستگی فوت می کنند.

قبل از شکستگی، بیمار یک الگوی بی تحرک را به دلیل ترس از افتادن مجدد در پیش گرفته که این خود اثر سوء بر دیگر ارگان های بدن از جمله قلب و شش ها داشته و به همین دلیل از عمر فرد کاسته می شود.

با ورزش و فعالیت بدنی 🏋🏻 خصوصاً در دوره‌ی بزرگسالی می‌توان از تغییرات فرسایش بدن و خصوصاً استخوان‌ها، پیشگیری کرده و آن را به تعویق انداخت.


در دوران رشد، تراکم استخوان ها به دلیل افزایش فعالیت استئوبلاست‌ها نسبت به استئوکلاست ها، افزایش می یابد. قبل از 50 سالگی، فعالیت استئوبلاست ها کاهش یافته و در نتیجه استحکام استخوان نیز کاهش می یابد. این کاهش فعالیت استئوبلاست ها در زنان یائسه و یا زنانی که تخمدان های خود را برداشته اند، افزایش چشمگیر تری دارد.

  آدرس مطب دكتر دقاق زاده در اراک

 اراك : خیابان امام خمینی ،بعد از چهاراه دکتر حسابی ،جنب داروخانه، تخت جمشید،ساختمان پزشکان 455(تیموری)

 تلفن:32224708-086

+ نوشته شده در  سه شنبه سوم مرداد ۱۳۹۶ساعت   توسط پرستو قاسمی  | 
...
نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : يکشنبه 8 مرداد 1396 ساعت: 18:39